0324 502 43 80
info@ikomt.com.tr

Ezdeşir Kemali Kimdir

Ağrının Dili Kitabı

Yazar Hakkında

Ezdeşir Kemali, Almanya’nın Hollanda sınırında bulunan Nordhorn şehrinde 1974 yılında dünyaya geldi. Almanya ve Hollanda’da fizyoterapi eğitimi alan Kemali, 25 yıldır fizyoterapistlik mesleğini hem uygulama alanında hem de eğitim alanında geliştirerek icra ediyor. 

17 yaşına geldiğinde Almanya’da 2 yıllık meslek okulunu bitiren Ezdeşir Kemali, Hollanda’da da 2 yıllık fizyoterapi eğitimini tamamlayarak 21 yaşında doğduğu ülkeye döndü. Fizyoterapist olarak çalışmalarına başlayan Kemali, bu konuda sadece tedavi eden değil aynı zamanda ağrı konusunu her yönüyle ele almaya eğilir. Öğrencilik yıllarından itibaren birçok kursa giden ve bu kurslarda eğitim veren hocaların sadece bilgi verdiğini gözlemleyen Kemali, bu konuda çalışmalara başlar. Hocaların eğitimlerde anlattıkları bilgileri pratikte uygulanmadığını ve neden böyle yapıldığını sorduğunda “Ders başka, pratik başka.” cevabıyla karşılaşan Ezdeşir Kemali,  bu eğitimlerin öğrencilere bir fayda vermediğine kanaat getirir. Bazı hocalarında çok fazla teoriye daldığını ve bunların da gerçek hayatta tam olarak görülmediğini anlar. 

Ezdeşir Kemali Fizyoterapistin 4 Özelliğini Açıklıyor

Bilime dayalı çalışan kişilerin de birçok makale kalem aldığını ancak bu kişilerinde yazdıklarını pratiğe geçirme konusunda bazı sorunlar yaşandığını gördü. Kendini bu konuda yetiştiren, ispat eden ve kendine ait bir konsept oluşturan Kemali, bir fizyoterapistin şu özellikleri olması gerektiğini vurguluyor; 

  • Fizyoterapist hasta başında kendisine güvenmeli,
  • Fizyoterapist kendisine hakim olmalı,
  • Fizyoterapist bütün faktörleri görmeli,
  • Hastasıyla ilgili tedavi yaparken tüm yapacaklarını ölçmeli.

1998 yılından itibaren uluslararası bir eğitmen olarak ‘manuel terapi’ dersleri vermeye başladı. Manuel terapi ve muskuloskeletal alanlarında birçok eğitimsel, bilimsel sempozyum ve konferanslara katılan Kemali, felsefe olarak teorik bilginin her zaman pratikte uygulanması gerektiğine inandı. 

Ezdeşir Kemali, İKOMT ile Teorik Bilgiyi Pratikle Birleştirdi

Öğrenilen bilginin pratikte kullanılmasıyla gerçek değerine ulaşacağını düşünen Kemali, 14 yıllık yoğun bir çalışmanın ardından bir konseptle İKOMT’u inşaa etti. Farklı ülkelerden birçok Muskuloskelettal uzmanı ve bilim insanı ile birlikte çalışarak 2008 yılında hazırladığı konseptini İKOMT markasıyla uygulamaya başlayan Ezdeşir Kemali, ağrı ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi hem hastalarını hem de bu konuda kendisini yetiştirmek isteyen tüm fizyoterapistlere öğretmeye devam ediyor.  Kemali, aldığı eğitimlerin sonucunda ilgi alanı olarak şu konulara eğilir; 

  • Nöro-muskuloskeletal fonksiyon/disfonksiyonlar
  • Psikoloji
  • Komünikasyon
  • Kinesiyoloji
  • Biomekanik
  • Ağrılar 

Ağrının Dili İKOMT’a Özel Bir Hazine

Ağrının Dili kitabını önce Almanca olarak yayınlayan Ezdeşir Kemali, 2019 yılının sonunda eserini Türkçe olarak da yayınlar. Eser, pek çok yönüyle İKOMT felsefesini tüm ayrıntılarıyla ele alır. Ağrı ile onu ortaya çıkaran etmenler arasındaki bağı tüm gerçekliğiyle ortaya koyan İKOMT’un temel felsefesini eserde bulabilirsiniz. Kemali, Ağrının Dili eserinde ağrıya bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşır. Ağrının değişim gerektiren bir uyarı olduğunu söyler ve ağrıdan uzak, mutlu bir hayat sürmek için ağrıya meydan okumanın yeterli olmayacağını onunla yüzleşmek gerektiğini de ifade eder. İKOMT felsefesini tüm yönleriyle ele alan Ağrının Dili kitabını dilerseniz hemen şimdi mağazamız üzerinden temin edebilirsiniz.