0324 502 43 80
info@ikomt.com.tr

Ağrıyla ilgili düşünceler ve düşünce hataları

Ağrının Dili Kitabı

Ağrıyla ilgili düşünceler ve düşünce hataları hakkında biraz bilgi edinmeye ne dersiniz? Ağrı, oluşan ya da gerçekleşen bir doku hasarı veya bir hastalığa bağlı olabilen, sensörler ve duyusal deneyim olarak tanımlanabilir. Ağrı hakkında bilinen düşünce hatalarının başında tamamen kötü olduğu olgusu vardır. Ancak ağrının iyi olduğu bir durum vardır. Akut ağrı diye tabir edilen ani başlayan ağrılar vücudun uyarı mekanizmasıdır. İnsanların hekime gitmesini kolaylaştıran ağrı alarmıdır ve iyidir. Ancak kronik olarak tabir edilen hastalık haline gelen ağrılar bir alarm olmaktan,  uyarı olmaktan çıkmıştır ve kötü bir şeydir. Buradaki en önemli olgu her ikisinin birbirinden ayrılması gerekir. 

Ağrı her zaman bir fiziksel bir etmene bağlı olmayabilir. Ağrı fiziksel olabileceği gibi psikolojik ve sosyolojik etmenler sonucu da ortaya çıkabilir. Ağrı hem sinir sistemi hem de ruh haliyle yakından ilgilidir. Ağrı hissedildiği yere göre tanımlanır; Sırt, ayak ya da baş ağrısı gibi.

Ağrıyla İlgili Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ağrı konusunda tanımından, oluş nedenlerine, tedavi konusundan, kaynağına kadar birçok konuda yapılan hatalar vardır. Ağrı ile ilgili yapılan hataları şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Her ağrı kötüdür: Tüm ağrılar kötü değildir. Ani başlayan ve vücudu uyaran ağrılar iyidir. 
  • Ağrının fiziksel hasara bağlanması: Sorunun sadece ağrıyan bölgede olduğunun düşünülmesi
  • Ağrının kaynağı sadece fiziksel ya da ruhsaldır: Ağrı hem fiziksel hem ruhsal ya da her ikisi nedeniyleler olabilir 
  • Ağrı sensörleri vardır: Sensörler değil, ağrı uyarısı veren, insan vücudunun alarm sistemini devreye alan sinyal vericiler vardır

Baş Edemediğiniz Ağrılarınızın Çözümü: Ağrının Dili Kitabında

Ağrı ile ilgili düşüncelere ve bu konudaki düşünce hatalarının tüm ayrıntılarını 25 yıldır bu konu üzerinde önemli çalışmalara imza atan Ezdeşir Kemali’nin kaleme aldığı Ağrının Dili kitabında bulabilirsiniz. Ağrı ile ilgili bilinen yanlışlıkların neler olduğunu, akut ağrıların insanlar için iyi olduğunu ve bu gibi durumlarda izlenecek yolların hepsi Ağrının Dili kitabında yer alıyor. Ağrı, oluşumu ve tedavi yöntemleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürüten Ezdeşir Kemali’nin geliştirdiği İKOMT felsefesinin tüm ayrıntılarını bu kitapta bulabilirsiniz. İKOMT felsefesini tüm yönleriyle ele alan Ağrının Dili kitabını dilerseniz hemen şimdi mağazamız üzerinden temin edebilirsiniz.