0324 502 43 80
info@ikomt.com.tr

Klinik Odaklı Multiboyutlu Terapi

Ağrının Dili Kitabı

IKOMT, Klinik Odaklı Multiboyutlu Terapi anlamına geliyor. Tıpta ağrı konusunda hasta sadece biyolojik olarak tanımlanıyor. Ağrının bir hastalığa bağlı olması gerekiyor. Ancak multiboyutlu bakış açısı sürece çok daha farklı bakılmasını sağlıyor. Hastanın biyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak incelenmesi gerektiğini öne çıkarıyor. Multiboyutlu bakış sayesinde sadece vücut değil tam anlamıyla insan değerlendiriliyor.

Vücut bu terapi yönteminde sadece bir dal olarak ele alınıyor. Örneğin, bir hastamız geldi ve bel ağrısı var. Bel ağrısı sadece bir hastalığa bağlı olabilir ya da olmayabilir. Hem vücut ağrısına bakılıyor hem de hastanın psikolojisi ve sosyolojisine bakılıyor. Sosyolojik olarak işini kaybetme korkusu ya da herhangi bir kaygısı da bu ağrıya neden olabilir. Bu duruma sadece vücutsal bakılırsa çözülmez o nedenle insanın tüm hayatına bakılmalı.  Multiboyutlu terapi bu nedenle çok ama çok önemli hale geliyor.

IKOMT, ağrı terapisi için geliştiren özel bir terapi ve eğitimdir. IKOMT, ağrıların azaltılması ve uzun dönemde tamamen ortadan kaldırılması için geliştirildi.  28 yıldır ağrı konusunda çalışmalar yürüten Ezdeşir Kemali tarafından kurulan IKOMT, sinir, kas veya iskelet sistemindeki biyolojik veya mental yüklemeler sonucunda oluşan ağrıları hedef alıyor.