0324 502 43 80
info@ikomt.com.tr

Ağrı ve Etmenleri

Ağrının Dili Kitabı

Ağrı ve etmenleri detaylı biçimde ele alınması gerekir. Hayatımızı zindana çeviren ağrıların sebepleri sadece fiziksel değil. Ağrının kaynağı duygusal nedenlerde olabilir. Fiziksel olarak sebebi ortaya konulmayan bölgesel ağrılara psikolojik etmenler ve travmada neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre yaşanan duygusal problemlerin ve streslerin kronik beden ağrılarına neden olduğunu ortaya çıkarıyor. Ağrı ve Etmenlerini Stres ve beklentiler başta olmak üzere 6 başlık altında toplayabiliriz. 

Yaşadığımız ağrıların fiziksel nedenlerden olduğunu düşünürüz. Ancak hayatımızı zorlaştıran bu ağrıların fiziksel etmenlerinin yanı sıra psikolojik olma ihtimali de var. Özellikle bu konuda ele alınması gereken ilk konu Düşünme, Duygular ve Stres. Yaşadığımız ağrılardan kurtulmamız için duygularımızı bilinç düzeyine çıkarıp onları irdelemeye hazır olmalıyız. Duygular ve stres, çabuk ilerleyen ağrıları yol açabilir. Ayrıca bu durum geçmişte yaşanan ağrıları da tetikleyebilir. 

Kişilik Yapısına Göre Ağrı Tedavi Stratejisi Oluşturulmalı

Ağrı etmenleri arasında ikinci sırada Kanaatler ve Beklentiler yer alır. İnsanların kanaatleri hem vücudunu, hem ağrıya karşı tavrını hem de tedavi başarını etkiler. Ağrıları olan bir hastanın bu sıkıntılarından kurtulması için bedeniyle yeterli bir bağ kurması gerekir. Beslenme konusu ağrı hissine doğrudan etki eder. İnsanların beslenme biçimi, tüketilen besinlerin türleri ve bu ürünlerin içerikleri bağışıklık sistemi ve beden işlevini etkileyerek ağrının daha yoğun hissedilmesine neden olabilir. 

Ağrı konusundaki en önemli etmenlerden biri de kişilik yapısıdır. Kişilik yapısı ağrının oluşumundan çok uygulanacak terapi yönteminin izleyiş sürecini etkiler. Bu nedenle bir terapistin her bir kişilik yapısı için ayrı bir tedavi stratejisi oluşturması gerekir.  

Sosyal faktörler ağrının beyin seviyesinde oluşmasına yol açabilir. Örneğin; işyerinde yaşadığınız bir mobbing ya da ailenizden gördüğünüz psikolojik şiddet beyninizde ağrıları tetikleyebilir.  Mekanik yüklenme etmenine bakıldığında ise yanlış ya da aşırı yüklenmeler ağrıya yol açar. En doğru yüklemeyi fizyoterapiste bırakmanız  gerekir. 

Baş Edemediğiniz Ağrılarınızın Çözümü: Ağrının Dili Kitabında

Ağrı ve Etmenleri; Stres, Beklentiler, Beslenme, Kişilik Yapısı, Sosyal Faktörler ve Mekanik Yüklenme konularını tüm ayrıntılarıyla Ezdeşir Kemali’nin kaleme aldığı Ağrının Dili kitabında bulabilirsiniz. Ağrı ve etmenleri hakkındaki tüm süreçleri, ağrı oluşmasına neden olan bu etmenler için tüm çözüm önerileri Ağrının Dili kitabında ele alındı. Ağrı terapisi konusunda Ezdeşir Kemali tarafından geliştirilen İKOMT felsefesiyle çözüm yollarını içeren Ağrının Dili kitabı ile hayatımızı zindana çeviren tüm ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz. İKOMT felsefesini tüm yönleriyle ele alan Ağrının Dili kitabını dilerseniz hemen şimdi mağazamız üzerinden temin edebilirsiniz. İKOMT ve Ağrının Dili kitabı hakkında daha detaylı bilgi iletişim formunu kullanabilirsiniz.